Cesta přírodou

Čtyřdenní program duševní a fyzické obnovy za podpory přírody.

Dnešní doba a pracovní nasazení mnohdy vyžadují velkou pozornost, nutnost být neustále „připojen“, nebo nás prostě nutí příliš mnoho sedět. Naše tělo ani duše ale nejsou na podobný způsob bytí evolučně vybaveny, což se u mnoha z nás projevuje např. chronickým stresem. Pokud dostatečně nekompenzujeme svůj pracovní i osobní život, může se to negativně projevit na našem zdraví i duševní pohodě.
Něco Vám to říká? Pak může být Cesta přírodou pro Vás!
Představte si přírodu Rychlebských hor, batoh na zádech a sebe sama… daleko od každodenních stresů a stereotypů… jen sami se sebou, se skupinkou ostatních, s průvodcem.. jak budete cítit…

Cesta přírodou je speciálně vytvořený program obnovy duševní a fyzické rovnováhy. Během cesty nevyhledáváme adrenalin a nepotřebujeme si nic dokazovat, právě naopak. Našim cílem je pomoci účastníkům ztišit se, naladit na přirozený rytmus přírody, rozvíjet všímavost (mindfulness) a prohloubit porozumění sobě i druhým.

Co se během Cesty přírodou děje?

Jak již název napovídá program je vlastně cesta, a to jak na fyzické,tak i duševní úrovni. Nejen že každý den ujdete několik kilometrů přírodou oproštěnou od civilizace, ale také ujdete kus cesty v sobě samém. Příroda dokáže zastavit… naladit… a ujasnit naši vlastní životní cestu…
Právě proto se terapeuti stále častěji vydávají do přírody. Pobyt v přírodě napomáhá procesu obnovy a průvodce jeho dopad pak pomocí individuálních i skupinových aktivit, které využívají prvky „terapie divokou přírodou“ (wilderness therapy), umocňuje. Jedná se například o denní rituály – společné vaření, zakládání ohně; bytí o samotě; skupinové aktivity; práci s metaforami; individuální rozhovory; jednoduché radosti a uvědomování si dopadu na sebe.

Proč v přírodě?

Lidská zkušenost i výzkumy ukazují, že pobyt v přírodě harmonizuje, učí nás, čistí hlavu a zklidňuje – dokonce i vidět strom z okna či na obrázku má pozitivní efekt. Proč? Přesně se neví, ale patrně jde o to, že jsme blíže našemu původnímu prostředí.
Vše má přirozený cyklus, jsme napojeni na přírodní živly a ačkoliv příroda vysílá našim smyslům množství podnětů, tyto podněty nás nevyčerpávají, ale naopak obnovují naše duševní zdroje a pozornost.

Proč si jenom tak nevyrazit do přírody s partou kamarádů nebo sám?

Pobyt v přírodě je cenný v jakékoliv podobě. Rozhodně tedy vyrazte i sami nebo s přáteli. Hodnotou Cesty přírodou je, že tento zážitek je moderovaný za pomoci průvodce, jímž je zkušený psycholog. Během cesty se účastníci naučí větší vnímavosti a citlivosti vůči přírodě, sobě i druhým. Jemnému napojení, které jsme mnozí z nás pozapomněli. Součástí je i citlivé využití samostatných a skupinových aktivit, které proces cesty prohlubují a možnost osobního hovoru s průvodcem. Očistný proces podporují také závazná pravidla, která při běžných výletech málokdy dodržíme.

Pro koho je program nevhodný?

Aby program Cesta přírodou fungoval, je třeba být „odpojen“ od toho, co se děje doma či v práci. Program je proto určen pouze pro ty, kteří jsou ochotni po celou dobu pobytu mít vypnuty veškeré technologie (mobil, tablet) a také nepožívat návykové látky (zejména alkohol). Důvodem pro nepřijetí do programu může být také zvýšená agresivita či konfliktnost. Jedním z cílů programu je očista, která by byla při nedodržení těchto podmínek ohrožena. Podmínkou je také dostatečné zdraví pro několikadenní pobyt v přírodě (spí se na karimatkách pod plachtou). Nedoporučujeme také společný pobyt manželským párům či partnerům či spolupracovníkům s vyloženě konfliktním vztahem.

Kdo za programem stojí?

Program vytvořil Aleš Neusar, který sám léta odchází do přírody doplnit své síly a prošel výcvikem ve wilderness therapy u Joanne Roberts z britské Wilderness Foundation. Aleš je poradenský psycholog, lektor, Ph.D. v oboru obecné/kognitivní psychologie, VŠ učitel, který se věnuje tématům životní spokojenosti a work-life balance (více viz www.neusar.cz).
Aleš bude v tomto programu spolu s jedním či dvěma dalšími lidmi vašim průvodcem na cestě.

Další praktické informace

Před programem účastníci obdrží seznam doporučených věcí. Účastníci si všechny věci a jídlo nesou na zádech. Doplňuje se pouze voda. Batoh váží obvykle kolem 12–18 kg (bere se pouze to nejnutnější) a cesta bývá přiměřeně dlouhá pro všechny účastníky. Cílem není zničit se náročnou túrou. Spí se pod jednoduchým přístřeškem nebo širým nebem, pokud jsou k tomu vhodné podmínky. Přístřešky a další pomůcky budou zapůjčeny. Není třeba si brát s sebou žádné jídlo. Jídlo si vaříme po skupinách o cca 5–6 členech (v „rodině“) a nakoupí je předem vaši průvodci. V případě speciálních diet je třeba nahlásit předem své požadavky.

Jak se mohu přihlásit?

Zaujal Vás tento program? Chcete se přihlásit, případně si ověřit, zda je skutečně vhodný pro Vás či skupinu pracovníků z vaší organizace? Kontaktujte nás telefonicky na tel. čísle 606 708 734 (Jaroslav Páviš), případně na emailu jarda@ubabutu.cz, nebo vyplňte formulář níže a my se Vám do 24 hodin ozveme.

Termíny pro rok 2016

ČERVENEC: 20.7. – 23.7
SRPEN: 17.8. – 20.8.
ZÁŘÍ: 14.9. – 17.9.
ŘÍJEN: 5.10. – 8.10.

Menu